Foto sferyczne: Cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Bârsanie - nawa

Cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni to jednonawowa świątynia drewniana z podwójnym dachem z 1720 r., od 1806 r. stojąca na wzgórzu za Bârsaną. Według legendy na wzgórzu znajdował się cmentarz zmarłych na dżumę, których dusze znalazły spokój dopiero po przeniesieniu obiektu sakralnego w to miejsce. Po przeniesieniu świątyni dodano dwupiętrowy portyk. Świątynia z belek dębowych, wzniesiona na planie prostokąta (przednawie – nawa – ołtarz) z ołtarzem w absydzie, osadzona jest na kamiennej podmurówce. Na przedsionkiem wznosi się dzwonnica.

Nawa cerkwii Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, jedna z wielu ale wyjątkowa!

Wśród innych cerkwi drewnianych Marmaroszu ta wyróżnia się barokowymi malowidłami wnętrz autorstwa Toadera Hodora i Ioana Plohoda. Ikonostas utrzymany jest w tym samym stylu. Najlepiej zachowane malowidła Hodora znajdują się na ścianach nawy i w ołtarzu.

Cerkiew wyremontowano w latach 1963–1965, a kolejne prace konserwatorskie przeprowadzono w 1997 r.

Cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Bârsanie jest jedną z ośmiu drewnianych prawosławnych świątyń leżących na terenie Marmaroszu, które w 1999 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Fotografia sferyczna nawy cerkwii Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Bârsanie

 

Fotografia sferyczna: Nawy Cerkwii Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Bârsanie

Obejrzyj nawę w usłudzie w technologii Virtual Reality w Google Photos

obejrzyj foto w wirtualnej rzeczywistosci

 

Najwyższej jakości zdjęcia sferyczne zajmują bardzo dużo miejsca na serwerze, stąd, jako rekomendowany przez Google fotograf i entuzjasta usług Google, znaczną część prac prezentuję za pośrednictwem serwerów i aplikacji Google. Dziękuję za wyrozumiałość.