Fotografowanie sferyczne miejsc publicznych: Poznań, Kalisz, Konin, Piła oraz okolice

Fotografowanie, czy też filmowanie 360 pozwala na podkreślenie wszystkich interesujących aspektów danej przestrzeni publicznej. Umożliwia pokazanie ciekawych koncepcji architektonicznych, zieleni miejskiej, przyrody tętniącej życiem w parkach, a także na ukazanie terenu w szerszej perspektywie. Fotografowanie sferyczne to doskonały sposób na to, aby wypromować i zaprezentować walory turystyczne danego miasta lub obszaru. Jeziora, parki, skwery, miejska architektura – tego rodzaju krajobrazy i miejsca potrzebują właściwego medium, które w odpowiedni sposób przekaże ich piękno w szczegółach. Takie możliwości stwarza panorama sferyczna, nazywana również (VR), czyli virtual reality. Dlaczego virtual reality? Fotografowanie 360 to interaktywna forma fotografowania, która zapewnia oglądającemu poczucie przebywania w centrum danej przestrzeni.

Filmowanie w technologii VR pozwala na wyłonienie idealnego kadru

W tradycyjnej fotografii, fotograf czeka na to, aż w docelowym kadrze wszystko się zgra. Słońce, chmury, lot ptaka, przejeżdżające auta, wszystkie te elementy kontroluje fotograf i decyduje kiedy zwolnić migawkę. Fotografia 360 pozwala na uchwycenie danej przestrzeni w znacznie szerszej perspektywie. Chociaż kadr jest bardziej rozległy, nie obawiam się, że coś lub ktoś zakłóci ujęcie. Przyjmując zlecenie dotyczące fotografii sferycznej, podejmuję się wykonania kilkudziesięciu fotografii 360, tak, aby Klient mógł wybrać najbardziej odpowiadający mu kadr. Tego rodzaju opcja umożliwia wyłonienie konkretnego i idealnego momentu uchwyconego na zdjęciu podczas filmowania VR.

Dlaczego pasjonuje się fotografowaniem 360? Poznań, Gniezno, Wrocław z zupełnie innej perspektywy

Fotografowanie sferyczne miejsc publicznych to moja pasja. Pierwsze zdjęcie 360 wykonałem już w 2014 roku, jako eksperyment z panoramą. Już wtedy szerokokątne obiektywy pokazywały nadal ograniczoną perspektywę. Zacząłem więc montować coraz szersze panoramy na komputerze i zainteresowałem się możliwościami virtual reality. Dopiero zakup typowej sferycznej kamery umożliwił sfotografowanie tego, co w otoczeniu ważne: wszystkich jego elementów. Zapragnąłem zobaczyć efekty filmowania 360 w odniesieniu do mojego najbliższego otoczenia: Poznania, Kalisza, Gniezna, Leszna, ale również bardziej odległych miast takich jak Wrocław.

Fotografowanie 360 w miejscach publicznych nie jest łatwym zajęciem. Na fotografowanych skwerach w Poznaniu ciągle istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia kamery. W zatłoczonych, niedostępnych dla Google Street View przestrzeniach trudno o dobre, ostre zdjęcie. Tym bardziej warto skorzystać z doświadczenia osoby, która wykonanie niejednej fotografii sferycznej ma już za sobą i pasjonuje się virtual reality. Kolejne próby, a także  nowe pomysły na wykonanie zdjęć 360 bardzo mnie motywują oraz pozwalają cały czas rozwijać warsztat.

Oferuję fotografowanie/filmowanie 360 nie tylko na terenie Poznania, ale również w takich miastach jak: Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno oraz okolice. Bez problemu zrealizuję też zlecenie we Wrocławiu. Zachęcam do kontaktu.

 

UWAGA!

Informacja dla użytkowników wolniejszych łączy

Z uwagi na wysoką jakość zdjęć, a więc ich obciążenie dla ładowania się na urządzeniach, poniżej prezentuję jedynie miniatury zdjęć. Zachęcam do oglądania pełnych prac w osobnych artykułach. Pełne prace, prezentowane w technologii Virtual Reality / Street View. 

Fotografia 360: Virtual Reality w Palmiarni. Pawilon I "Roślinność subtropikalna" Pawilon I "Roślinność subtropikalna"

Część II

foto sferyczne palmiarnia pawilon roslinnosc tropikalna 1

Pod koniec stycznia udało mi się rozpocząć współpracę z Palmiarnią Poznańską. Na pierwszy ogień poszedł pawilon pt "Roślinność Subtropikalna".  Udało mi się uchwycić wschód Słońca!

Fotografia sferyczna: ruiny kościoła na poligonie w Biedrusku

ruiny kościoła na poligonie w Biedrusku

Pod koniec lutego, korzystając z pierwszych słonecznych dni wybrałem się na spacer na poligon w Biedrusku. Kościół, kóry fotografowałem jest motywem niejednej sesji fotograficznej. Fotografia sferyczna dotarła tu na dobre! 

Fotografia sferyczna: Fotografia w Palmiarni. Część I

foto sferyczne palmiarnia pawilon roslinnosc tropikalna 1

Pod koniec stycznia udało mi się rozpocząć współpracę z Palmiarnią Poznańską. Na pierwszy ogień poszedł pawilon pt "Roślinność Tropikalna". .  

Fotografia sferyczna: Into The Wild w Wielkopolsce

Fotografia sferyczna: Into  The Wild w Wielkopolsce

W czasie jesiennego spaceru pod Poznaniem, znalazłem podobny plener do tego z filmu Into The Wild. Wszystko w Rogalińskim Parku Krajobrazowym.  

Fotografia sferyczna: Rogaliński Park Krajobrazowy

Fotografia sferyczna: Rogaliński Park Krajobrazowy

W czasie wrześniowego weekendu udałem się na wypad do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.  

Fotografia sferyczna: Jezioro Góreckie, WPN

Fotografia sferyczna: Jezioro Góreckie, WPN

W czerwcu, przy okazji wyjazdu nad jezioro, wykonałem ładną fotografię sferyczną z plaży nad jeziorem Góreckim. Zdjęcia dostępne są na Google Maps. Na potrzeby budowy strony zamieściłem jedno z nich.

Fotografia sferyczna: Willa Greisera, WPN

Fotografia sferyczna: Willa Greisera

W czerwcu, przy okazji wyjazdu nad jezioro, zatrzymałem się przy dyrekcji parku i wykonałem fotografię sferyczną przed willą Greisera. Zdjęcia dostępne są na Google Maps. Na potrzeby budowy strony zamieściłem jedno z nich.

Fotografia sferyczna: Plac Kurpińskiego w Poznaniu

Fotografia sferyczna: Plac Kurpińskiego w Poznaniu

28 maja 2018 przy okazji fotografowania kościoła po drugiej stronie ulicy, urządziłem sobię swobodną przechadzkę po mini- parku. Zdjęcia dostępne są na Google Maps. Na potrzeby budowy strony zamieściłem jedno z nich.  

Fotografia sferyczna: Plac Marii Skłodowskiej Curie w Poznaniu

foto sferyczne plac marri sklodowskiej poznan

26 maja 2018 w letnim słońcu wykonałem parę fotografii 360 na placu Marii Słodowskiej Curie w Poznaniu. Zdjęcia dostępne są na Google Maps. Na potrzeby budowy strony zamieściłem jedno z nich. 

Fotografia sferyczna: Politechnika Poznańska- Rektorat

Fotografia sferyczna: Politechnika Poznańska- Rektorat

26 maja 2018 w okrutnym skwarze, oraz przy okazji robienia fotografii skweru Marii Skłodowskiej, wykonałem parę fotografii. Na potrzeby budowy strony zamieściłem jedno z nich.