Fotografia 360 dla Google My Business- Google Moja Firma

Wraz ze wzrostem zainteresowania fotografii sferycznej do celów uzupełnienia wizytówek Google Moja Firma / Google My Business  postanowiłem napisać krótki tekst, dla mniej doświadczonych Internautów

Fotografia 360 w Google Moja Firma

Fotografia sferyczna w Google udostępniana jest od bardzo dawna. Usługa Street View znana jest chyba każdemu. Od dawna brakowało możliwości  prezentowania zdjęć wnętrz. Ograniczenie wynikało z przyczyn sprzętowych. Samochód Street View porusza się jedynie po jezdni, a mało który fotograf wykonuje zdjęcia sferyczne. Jeśli posiadasz zdjęcia sferyczne- bez problemu możesz je dodać do wizytówki Google Moja Firma.

Rola fotografii w wizytówkach Google My Business

Fotografia w profilach Google My Business to najprostszy sposób na uatrakcyjnienie wizytówki Twojej firmy. Prowadząc biznes lokalnie, często przedsiębiorcy zgłaszają się z pytaniami- jak podnieść wynik wizytówki Google My Business w wynikach wyszukiwania na Mapach Google. W dużym skrócie- im bardziej ułatwisz pracę skryptom Google, tym Google bardziej to doceni i będzie dla Ciebie przychylny. Wypełnij wszystkie pola wizytówki Google My Business i dodaj tam dużo unikatowych zdjęć.

Fotografia sferyczna na potrzeby wizytówek w Google Moja Firma

Fotografia sferyczna w biznesie znana jest głównie z wirtualnych spacerów realizowanych na potrzeby developerów.  O spacerach wirtualnych napiszę osobny artykuł. W obu przypadkach pracę zaczyna się od wykonania zdjęć 360. Zdjęcia sferyczne co raz częściej pojawiaja się w wizytówkach Google Moja Firma oraz na profilach Facebook. Ich rolą jest zwiększenie zainteresowania publikacją, zwiększenie klikalności okolicznych linków oraz poprawa oceny profilu przez skrypty Google.

Kiedy wirtualny spacer, a kiedy zwykłe fotografie sferyczne?

Często o wirtualne spacery dostaję pytania od właścicieli niewielkich obiektów. W dużym uproszczeniu przyjąłem, że jeśli fotografowane miejsce nie ma więcej niż 30-40 m2, lub jest w jednym pomieszczeniu- nie ma sensu robić wirtualnego spaceru. W większości przypadków wystarczy jedna fotografia sferyczna aby zaprezentować lokal w technologii 360.
Pamiętam, jak przy jednym zleceniu w punkcie ok 15m2 zapytałem skąd dokąd mam ten spacer realizować. Właściciel rozłożył ręce, uśmiechnąłem się życzliwie i wyjaśniłem sens całego przedsięwzięcia. 

Fotografia 360 i podnoszenie atrakcyjności wizytówki Google My Business

Jako akredytowany fotograf Google Street View Trusted, prezentuję alternatywne rozwiązanie w fotografii sferycznej. Poza publikacją jednego zdjęcia 360, proponuję wykonać kilka dodatkowych i publikować je w standardowym kadrze jako prace wykonane obiektywem szerokokątnym (np. vide lub fisheye). Zdjęcia takie dają możliwość realizowania dodatkowych publikacji na WWW i wizytówkach Google Moja Firma. Takie niby standardowe zdjęcia ładują się szybciej (no bo z przyczyn oczywistych prezentują mniejszy obszar), oraz ograniczając kadr, można prezentować kilka zdjęć w bardzo atrakcyjnej formie.

Fotografia sferyczna w wizytówkach Google Moja Firma nie tylko wewnątrz

W kontakcie z klientami często podkreślam, że jeśli zamawiane są dwie fotografie sferyczne, to przynajmniej jedną warto wykonać na zewnątrz lokalu. Dynamicznie zmieniające się ulice, remontowane elewacje, ciągłe zmiany sąsiednich lokali powodują, że Google Street View Car musiałby każde miasto odwiedzać co trzy miesiące. Prawie na każdej ulicy w Google Street View znajdują się przestarzałe, nieaktualne już zdjęcia. Warto zadbać o aktualizację prezentowanych danych z kilku powodów. Pierwszy powód to troska o klienta. Jeśli ktoś planuje przyjazd do siedziby Twojej firmy, warto aby wiedział czego ma szukać kiedy znajdzie się w pobliżu- dowie się tego z aktualnego zdjęcia sferycznego. Ten niepozorny detal jest niesamowicie istotny. Jeśli ktoś szuka kameralnej pizzerii i zamieścisz zdjęcie przyjemnego ogródka przed lokalem- z pewnością takie zdjęcie przełoży się na liczbę konwersji z zapytań o najbliższą pizzerię! To proste- każdy zanim ruszy się z miejsca chce zobaczyć cel podróży. Dobre zdjęcie 360 siedziby firmy potrafi przyciągnąć dodatkowych klientów. Kolejny powód, już wcześniej omówiony- działanie na rękę Google nie pozostaje bez znaczenia.

Fotografia 360- jakość zamieszczanych zdjęć w Google My Business ma znaczenie

Jakość fotografii 360 ma znaczenie. Google ocenia nie tylko rozdzielczość, ale sposób obróbki i jakości pliku graficznego. To trochę tak, jak by na wizytówce były błędy ortograficzne. Google stara się dostarczać treści możliwie najwyższej jakości. Teoretycznie każdy może zrobić zdjęcie, spędzić weekend przy komputerze i spreparować zdjecie sferyczne, lub wygenerować takie z telefonu. Takie pliki często są dalekie od dobrych i choć są ciekawą pamiątką z wakacji- nie nadają się do celów biznesowych. Chcąc uporządkować i premiować treści najwyższej jakości, Google stworzył program „Google Street View Trusted Photographer”. Decydując się na współpracę z takim fotografem, czyli ze mną, masz gwarancję zdjęć najwyższej jakości, masz pewność że Google takie zdjęcia sferyczne będzie oceniał pozytywnie, a co najważniejsze, prezentowane zdjęcia 360 ułatwią Twoim klientom nawiązanie współpracy.