Czego nie widać

Filmowanie 360°

Filmowanie 360° 

Filmy 360 to nagrania wideo kręcone specjalną kamerą, technicznie zespołem kamer. Specjalistyczny sprzęt umożliwia rejestrowanie obrazu w każdym kierunku jednocześnie. Zestaw kamer uruchamia się w jednym momencie. W czasie nagrywania obrazy z każdego obiektywu łączone są w jedną – sferyczną projekcję. Taki nagrany 360 film można odtwarzać na klasycznych monitorach. Można wtedy wybrać dowolną część obrazu. Największą popularnością cieszą się projekcje VR. Filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości wyświetlane są w specjalnych okularach. Gogle VR umożliwiają odtworzenie filmu 360 w sposób absolutnie naturalny i intuicyjny.

Kamera 360 stopni umożliwia uchwycenie niepowtarzalnych chwil na chrzcinach i ślubach. Niewielkie rozmiary i możliwość zdalnego sterowania daje możliwość wykonania unikatowych fotografi na uroczystościach pierwszej komunii czy bieżmowania. Realizuję zamówienia na terenie Poznania, Kalisza, Konina, Piły, oraz Ostrowa Wielkopolskiego

Nagrywanie filmów 360 stopni

Filmy 360 są najczęściej nagrywane przez zestaw wielu kamer. Czasem do nagrywania filmów sferycznych używa się dedykowanej, zawierających wiele soczewek kamery. Obraz jest nagrywany jednocześnie na wszystkich obiektywach. Używając zachodzące na siebie kąty można zszywać materiał wideo. Powstały, scalony materiał jedenym sferycznym elementem wideo. Co ciekawe, kolor i kontrast każdego ujęcia jest skalibrowany, aby był spójny ze wszystkimi ujęciami obiektywów. Przetwarzanie filmu 360 odbywa się przez oprogramowanie samej kamery. Czasem do nagrania sferycznego vide używa się wielu kamer. Wtedy obróbka filmu 360,ma miejsce na komputerze stacjonarnym. Filmy 360 są zazwyczaj formatowane w rzucie prostokątnym. Dopiero oprogramowanie, do wyświetlania filmów sferycznych odtwarza obraz w technologii VR.

Oferuję nagrywanie filmów na oficjalnych uroczystościach biznesowych oraz nieoficjalnyh eventach i wyjazdach integracyjnych na terenie całej wielkopolski.  

Odtwarzanie filmów sferycznych

Obrazy 360 stopni są zwykle wyświetlane na komputerach, urządzeniach mobilnych lub okularach VR. W filmach sferycznych można przesunąć kadr w dowolne miejsce za pomocą myszy, klawiatury komputera. Kadr filmu na urządzeniach mobilnych ustawia się za pomocą żyroskopu i kompasu. Zmiana kadru filmu 360 wyświetlanego w okularach wirtualnej rzeczywistości odbywa się intuicyjnie- ruchem głowy.

Publikowanie filmów 360 

Publikacja filmów 360 jest możliwa na serwisie Youtube od marca 2015 roku. Google uruchomiło wtedy obsługę publikowania filmów sferycznych także na aplikacjach mobilnych na Androida. Od 2017 roku niezależnie od wcześniejszych udogodnień, Youtube zaczął promować filmy o kącie widzenia 180 stopni. Podobnie Facebook (producent VR Oculus VR) dostosował swoją witrynę. Od września 2015 roku oferują wsparcie dla filmów 360. W marci 2017 roku Facebook ogłosiło, że przesłano ponad milion filmów w technologii Virtual Reality.

Filmy 360 a VR (wirtualna rzeczywistość)

Sam termin "wirtualna rzeczywistość" w odniesieniu do filmów 360 stopniowych jest dość wątpliwa. VR odnosi się do interaktywnych doświadczeń. Oznacza to, że ruchy widza mogą być śledzone i umożliwiają interakcję w czasie rzeczywistym. W przypadku filmów 360 lokalizacja widzów jest stała, a projekcja ogranicza się do przesuwania kadru. Możliwa jest jedynie zmiana kątów ujęcia kamery.